Op. Dr. Oytun idil  

www.kozmetikcerrahi.com
 
 
 
 
 
          estetik cerrahi
        İyileşme dönemi

estetik cerrahi Hasta ilk akşam mutlaka hastanede yatırılır (yüzükoyun); çünkü kas içi konan implant şiddetli ağrı yapacaktır. Hastanede yattığı akşam hastaya damardan güçlü ağrı kesiciler verilir. Hasta, ertesi sabah taburcu olabilir. Taburcu olurken hasta yürüyerek gidebilir. Tavsiyem, eve gidene kadar aracın arkasında koltuğa yan sekilde uzanmasıdır (biz hastalarımızın transferlerini panel van ile sağlıyoruz, panel vanın arkasında rahatça eve, yada kalacağı yere transfer diliyor hastalarımız). Evde de yüzükoyun yada yan yatmasını tavsiye ederim. Hasta, ilk kontrolüne kadar normal oturmamalı; ya yan yada yüzü koyun yatmalıdır. Tuvalete çıkmasında sakınca yoktur. Ameliyat yeri ve dikişler makata çok yakın olmasına rağmen ameliyattan önce barsak temizliği yada lavman gibi bir şey uygulamıyoruz. Yemek yemeyi de kısıtlamıyoruz. Dikiş hattı kirli bölgede kabul edilse de, dikiş hattında enfeksiyon görülmez.estetik cerrahi İnanmayacaksınız ama, hastayı ameliyattan çıkardıktan sonra odasına aldığımızda ilk yaptığım şey, hastanın kalçasına 'KALÇADAN İĞNE YAPILMAYACAK!' yazan bir post-it yapıştırmak oluyor. Neden derseniz; servis hemsiresine ameliyat hakkında bilgi veriyoruz, kalçadan iğne yapılmaması gerektigini söylüyoruz. Servis hemsiresi bu konuda bilgili oluyor ama insanlık hali... Hastanın kalçasından iğne yapılmaması gerektiği akşam gelen nöbetçi hemşireye söylenmeyebilir, unutulabilir; nöbetçi hemşiranım da hastaya kalçadan ağrı kesici yapmaya kalkabilir (bu sırada hasta tam ayılmamış olabilir, uyuyor olabilir).. Bu yüzden işimi garantiye alıyorum, hastanın kalçasına böyle bir notu post-it'e yazıp yapıştırıyorum. Tedbirli olmak her zaman iyidir..estetik cerrahi Genellikle ameliyattan sonraki 3.-4. gün hastayı kontrole çagırıyoruz (hasta, bize yakın bir yerde konaklıyorsa, gidip kaldığı yerde yapıyoruz kontrolünü). Hastanın ilk kontrolünde bandajların tümünü açıp dikis hattı üzerine kapatıcı bir tabaka yapan sprey sıkıyoruz. Dikiş hattının üzeri spreyle kapandığından hasta o aksam duş alabiliyor. Yalnız, duştan çıkınca ameliyat yerini ıslak bırakmamasını, mutlaka havlu ile kompres yaparak kurulamasını söylüyoruz..
estetik cerrahi Hastalar genellikle 3.-4. gün geldikleri ilk kontrollerinde yavas yavas koltuğun kenarına da olsa oturmaya baslıyorlar. Bunu takip eden 1 hafta içinde hastalar genellikle yavaş yavaş normal oturmaya başlıyorlar.

estetik cerrahi Hastalar, ameliyattan sonraki 2 ay ağır egzersiz ve spor yapmamalıdır..
estetik cerrahi Dikişlerin alınmasına gerek yoktur; tüm dikişler gizli ve eriyebilen ipliklerle atılıyor (en az 4 kat). Dikişlerin eridiğinin farkına bile varmazsınız..
estetik cerrahi Aylar içinde kalçada, ameliyata bağlı oluşan sertlik yumuşayacaktır. Hastalar genellikle 2 ay içinde implantların farkındalığını kaybeder; artık kalçasında yabancı bir madde oldugunun farkına varmaz. İmplantları vücudundan bir parça olarak algılar...
estetik cerrahi Ameliyatından 1.5 sene sonra başka bir konu sebebiyle (kliniğimizde çekilen estetik üzerine bir belgesel vesilesiyle) gelen eski bir hastamın, geldiğinde yorgunluktan kendini koltuğa -arka tarafa doğru meylederek- bırakışını görmüstüm. Hasta, kendini koltuğa bıraktığında tam implantların üzerine oturmuştu. Sorduğumda, hiç bir ağrı duymadığını, implantları hiç hissetmediğini söylemişti. Hastalar genellikle 2 ay içinde bu şekilde implantların farkındalığını kaybediyorlar..


estetik cerrahi