Op. Dr. Oytun idil  

www.kozmetikcerrahi.com
 
 
 
 
 
          estetik cerrahi
        Popo implantları ile popo büyütmenin tarihçesi..

ilk gluteal implant makalesi estetik cerrahi Silikon implant ile ilk popo büyütme ameliyatı 1969 yılında Bartles tarafından yapılmış. Bartles, kaza sonucu tek taraf popo kısmında doku kaybı olan bir hastasına Cronin marka silikon meme implantı ile büyütme yapmış.. İlk ameliyat estetik amaçlı değilmiş yani..

estetik cerrahi Estetik amaçlı ilk popo büyütme ameliyatı 1973 yılında Cocke ve Ricketson tarafından yapılmış ve Dow Corning marka silikon meme implantı kullanılmış..

estetik cerrahi Çıkış yeri ABD olsa da, popo implantlarının gelişimini Latin Amerika'lı cerrahlar sağlamış. Gonzales-Ulloa, 1981 de Dow Corning firması ile ortak çalışarak dünyanın ilk popo bölgesi için özel üretilmiş silikon implantlarının üretilmesini sağlamış. Bundan 3 sene sonra Robles, Brezilyalı Silimed firması ile ortak bir çalışma sonucu yeni bir gluteal implant (silikon popo protezi) serisi üretilmesini sağlamış. Vergara, 1990 yılında Silimed ile ortak çalışma sonucu ilk anatomik popo implantlarının üretilmesini sağlamış. De la Pena, yine Silimed ile birlikte farklı bir anatomik popo implantı üretmiş..

estetik cerrahi Özellikle 2000'li yıllarda bu ameliyata olan ilgi olağanüstü artmıştır.

estetik cerrahi Örneğin 2013-2014 yılları arasında ABD'de popo büyütme ameliyatları 86% artmıştır (ABD plastik cerrahi derneğinin istatistikleri).

estetik cerrahi 2002 yılında ABD'de 614 popo büyütme ameliyatı olmuşken 2013 yılında 11.527; 2014 yılında ise 21.446 popo büyütme ameliyatı yapılmıştır. Bu sayıya yurtdışına gidip ameliyat olanlar dahil değildir..

estetik cerrahi Görüldüğü gibi son yıllarda bu ameliyata olan ilgi olağanüstü şekilde artmıştır. Aynı trend son yıllarda ülkemizde de görülüyor ve her sene daha fazla popo büyütme ameliyatı yapılıyor. Üstelik sadece kadınlar değil, erkekler de bu ameliyata ilgi gösteriyor. Kliniğimizde bir çok sporcu erkek (uzak doğu sporları ile uğraşanlar, kick-boks yapanlar, vücut geliştirme ile uğraşanlar) bu ameliyatı olmuştur.

estetik cerrahi Günümüzde bir çok firma artık gluteal implant üretmektedir.

estetik cerrahi Yalnız firmaların çoğu son yıllarda pürüzlü yüzeyli implant üretimini bırakmıştır. Bunu firma yetkililerine sorduğumuzda (İmplantları satan temsilci firmalara değil, üretici firmaya direkt sorduğumuzda), pürüzlü yüzeyli implantların fazla talep edilmediğini, bu yüzden artık sadece düz yüzeyli, anatomik ve yuvarlak şekilli implantları ürettiklerini söylüyorlar. Bu durumun sebebi büyük ihtimal, seroma oluşumu komplikasyonu ile pürüzlü yüzeyli implantlar arasında bir ilişki olduğunun düşünülmesi. Makalelerde popo implantı ile popo büyütme ameliyatlarında rastlanan bir komplikasyon olarak seroma birikiminden bahsediliyor (implantın çevresinde serum birikimi.. zamanla kendiliğinden düzelen, arada bir biriken serumun alınmasını gerektiren, tehlikeli olmayan ama can sıkıcı bir komplikasyondur). Bu seroma birikimi hep implantların pürüzlü yüzeyli olmasıyla ilişkilendirilmiş; ve pürüzlü yüzeyli implantlarla seroma oluşumu ihtimali artıyor şeklinde bir anlayış yerleşmiş. Bu sebeple pürüzlü yüzeyli implantlar tercih edilmiyor olabilir.

estetik cerrahi Bu sebeplerden dolayı bugün artık elimizde sadece DÜZ YÜZEYLİ, ANATOMİK VE YUVARLAK ŞEKİLLİ İMPLANTLAR bulunuyor..

        Silikon popo implantları

estetik cerrahi Tüm dünyada sadece bir kaç firma silikon popo implantı üretmektedir.
estetik cerrahi Bu firmaların baslıcaları sunlardır: firmaların web sitelerine gitmek için 'Firma isimlerine', kataloglarını görmek için 'Katalog' yazısına tıklayınız..

Polytech (Katalog ve Katalog)
Eurosilicone (Katalog)
Sebbin (Katalog)
Sientra (Katalog)
Aart (Katalog)
Hanson medical (Katalog)
Allied biomedical (Implantech) (Tüm implantlar)
Spectrum designs medical (Katalog)
Nagor (Katalog)
Lifesil
Hans Biomed (Katalog)

estetik cerrahi Bu firmaların tümünün ürünleri ülkemize getirilmiyor. Bildiğim kadarıyla Eurosilicone, Polytech (Silimed), Nagor, Hans Biomed ve Allied bio medical ürünleri ülkemize getiriliyor. Bu markaların birbirlerine kalite açısından üstünlükleri yoktur. Markaların ürünleri arasındaki hacim ve şekil farklılıkları sebebiyle birini diğerine tercih edebiliriz. Genellikle her cerrahın alıştığı bir marka vardır.estetik cerrahi Gluteal implantlar, bir kaç degisik formda üretiyor. Örnegin tamamen yuvarlak implantlar oldugu gibi, sekli gluteal kas seklinde, anatomik denen implantlar da var. Bir de oval implantlar üretiliyor. Bazı implantların yüzeyi pürüzlü (textured), bazısı ise düzdür (smooth). Yalnız son yıllarda bir çok marka artık pürüzlü yüzeyli implant üretmemektedir. Ülkemize ithal edilen implantlarda şu an bir çok marka, kataloglarında yer vermiş olsa da pürüzlü yüzeyli implantları artık üretmemektedir. Ülkemizdeki markalarda da düz yüzeyli implantlar bulunuyor.estetik cerrahi Içerigine göre degerlendirirsek bu implantlar, iki türdür: içi koheziv silikon jel dolu olanlar ve tamamen katı silikondan oluşan (silgi gibi) elastomer silikon implantlar. ABD'de sadece elastomer (katı blok silikondan yapılmış) implantların FDA onayı vardır. Silikon jel içeren implantlar için hastalar güney Amerika, Meksika yada Avrupaya gitmektedirler.. Ülkemizde ise bildiğim kadarıyla elastomer silikon implant yok. CE onay belgesi olan silikon jel içeren implantlar kullanıma sunuluyor..

estetik cerrahi Katı silikondan olusan (elastomer) implantlar, silgi gibi katı silikondan yapılıdır ve istenirse küçültüp sekil verilmek üzere kesilebilir. FDA onayı olup ABD de kullanılan implantlar böyledir.

estetik cerrahi Koheziv silikon jel dolu olanlar ise, yüksek yoğunluklu, yumuşak şekerlemeler (jelibon) kıvamında, akışkan olmayan bir silikonla doludur. Dış kılıfları katı silikondur ve tamamen inert (vücutta herhangi bir reaksiyon vermeyen) bir maddedir. Bu implantlar kesilse, yırtılsa bile içlerindeki yüksek koheziv silikon akmaz. Bu implantların CE onayı vardır ve ülkemizde bu tip implantlar satılmaktadır..

estetik cerrahi İmplantların kutusundan, implantların markasını, modelini, hacmini yazan bir kart ve çıkartmalar çıkar. Bu kart ameliyat sonunda hastaya verilir (bu kartı doktorunuzdan mutlaka isteyiniz; sebebini uyarılar kısmında bulacaksınız..). Çıkartmalardan birer tane hasta dosyasında ameliyat notunun altına yapıştırılır..estetik cerrahi