Op. Dr. Oytun idil  

www.kozmetikcerrahi.com
 
 
 
 
 
          estetik cerrahi
        Doğru analiz ve doğru implant seçimi

estetik cerrahi Her ameliyat gibi popo büyütmede de en uygun sonucu almak için öncelikle hastanın vücut yapısı iyi analiz edilmelidir. Analizi doğru yapacagiz ki, en uygun implantı seçelim.. Implantı dogru seçtikten sonra zaten geriye tek bir sey kalıyor: seçilen implantın dogru yere yerlestirilmesi. Implantları yerlestirirken de önceden planladıgımız uygun alana konmasına dikkat etmeliyiz. Çok yüksek seviyeye yada çok düsük seviyeye yerlestirilmis implantlar estetik sonuç vermeyecektir. Açıkcası bu ameliyatlarda 2 nokta önemlidir: doğru implant şeçimi ve implantların doğru alana konması..

estetik cerrahi Aslına bakarsanız doğru implant şeçimi ve implantların doğru alana konması dışında bir önemli nokta daha var.. İmplantın doğru pozisyonda konması..
estetik cerrahi Kimsenin popo yapısı, bir digerine benzemez. Bu yüzden iyi sonuç almak istiyorsak öncelikle hastanın anatomik yapısını iyi analiz etmeliyiz. Gluteal (popo) bölgesini 2 açıdan; hem tam arkadan bakarken, hem de tam yandan bakarken degerlendirmeliyiz...

Tam arkadan bakarken gluteal bölge genel olarak 4 sınıfta degerlendirilir: Kalçanın yukarıda daha genis oldugu V seklinde, kalçanın yukarıda daha dar, asagıda daha genis oldugu A (armut) seklinde, genel olarak kalçanın yuvarlak oldugu O (yuvarlak) seklinde, kalçanın köseli bir yapıya sahip oldugu köseli gluteal yapı.. Türk kadınlarının çogu armut tipi vücuda sahiptir..


estetik cerrahi Şunu unutmamak lazım; gluteal implantlar popo bölgesine sekil vermekten çok hacimsel büyüme saglar. Eger kalçada düzeltilmesi gereken bir sekil bozukluğu varsa; yani yağın dağılımında bir bozukluk varsa, bazı bölgelerden yağ almak (liposuction), bazı bölgelere yağ vermek (lipofilling) gerekebilir. Aslında 'Brezilya usulü popo estetiği' denen işlem, bu bahsettiğimiz sekilde bazı bölgelerden yağ alarak, bazı bölgelere yağ vererek yapılan popo şekillendirmedir.

estetik cerrahi Eger hastanın popo bölgesinde sekil bozuklugu da varsa mutlaka implant ile büyütme yanında yağ alarak ve yağ enjekte ederek şekillendirme de yapmak gerekir.. Yukarıda gördüğünüz gibi popo-kalça bölgesi genellikle bu dört şekilden birine yakın bir yapıdadır.. Genelde estetik açıdan kabul gören 'yuvarlak' yapıdır. Diğer tip kalçalarda implantla popo büyütme yapılırken yağ alıp, yağ enjekte ederek 'şekillendirme' de yapılırsa çok daha iyi sonuç alınır. Gerçek anlamda 'Brezilya usulü popo estetiği' budur..

estetik cerrahi Hastanın kalçasında herhangi bir deformasyon, şekil bozukluğu yoksa, sadece poposunun küçüklüğünden şikayetçiyse, uygun büyüklükte implant ile son derece güzel bir sonuç alınabilir. Benim cerrahi pratiğimde, implant yerleştirmeye ek olarak en sık yaptığım işlem kalça yanlarına, basenlere yağ enjeksiyonudur. Basenlere enjekte edilecek yağı bel yanlarından alıyoruz. Böylece bel incelmiş, kalça yanlara doğru da genişlemiş oluyor. Böylece son derece feminen bir görüntü elde edilir.. Tabii ki bu işlemi sadece kadınlarda uyguluyorum. Erkek hastalarda kesinlikle yağ enjeksiyonu ile kalçalar yanlara doğru yuvarlaklaştırılmaz. Erkek hastalarda istenen şey, kalçanın arkaya doğru ufak ve belirgin olmasıdır.

estetik cerrahi Tam arkadan bakarken gluteal kasın sekline göre 3 sınıfta degerlendirilir. Gluteal kas, yapıstıgı noktalara ve yapısal olarak uzun, kısa olmasına göre, uzun, kısa, orta uzunlukta olarak sınıflanabilir.

estetik cerrahi Bu yapilardan sadece en alttaki, kısa gluteal kas, görüntüyü kötü yönde etkiler. Genellikle gluteal kasin en-boy orani 1:1 yada 1:2 dir.. Yani üstteki çizimlerden ortadaki ve en üstteki estetik açidan kabul edilebilir..
estetik cerrahi En-boy orani kısa olan gluteal kas yapisi implantla popo büyütme ameliyatının sonucunu kötü yönde etkileyecektir.

estetik cerrahi Ameliyatın sonucunu kötü yönde etkileyecek bir diger faktör ise, kalçalarda asırı yag toplanması ve selülitdir. Tecrübelerime göre yaygın selüliti olan hastalarda popo implantı ile popo büyütme sınırlı sonuç verir.

Gluteal bölgeyi tam yandan degerlendirirsek genel olarak 3 ayrı sınıfta degerlendirebiliriz. Yandan degerlendirmede, poponun arkaya en çok çıkıntılı oldugu yere bakılır. Bu, arkaya en çıkıntılı kısım, poponun üst kısmında, orta yada alt kısmında olabilir.


estetik cerrahi Bu siniflamanin önemi sudur:
estetik cerrahi Eger yandan bakarken poponun arkaya en çikintili kismi üst seviyedeyse implantin anatomik olması tavsiye ediliyor (Neden? Çünkü anatomik implantlar kalın tarafı aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir ve poponun en fazla eksiği alt kısımda ise alt kısmı kalın olan anatomik implant kullanılmalıdır).
estetik cerrahi Eger, arkaya en çikinti yapan kisim orta seviyedeyse konacak implant yuvarlak da olabilir, anatomik de...
estetik cerrahi Eger arkaya en çikinti yapan kisim alt seviyedeyse yuvarlak implant konmasi tavsiye ediliyor (Neden? Çünkü poponun en fazla hacmi alt kısımdaysa ve siz bu vakaya anatomik implant kullanırsanız alt kısım iyice dolgunlaşır, üst kısım yine boş kalır; bu yüzden üst ve alt kısmı dengelemek için yuvarlak implant konmalıdır..).. Bu yapıda hasta çok azdır. Bu hastalar için diğer bir çözüm de anatomik implantı doğal yerleştirme şekli dışında, yatay konmasıdır. Sıradışı anatomiye sahip hastalarda genel kuralların dışına çıkarak anatomik implantlar yatay yerleştirilebilir. Doktorunuz size uygun bir çözüm sağlayacaktır.
estetik cerrahi Genellikle bu konuda gözönüne alinan söyle bir kural da vardır: Poponun arkaya dogru en çikintili kismi, mons pubis (pubik çikinti, venüs tepesi) ile ayni seviyededir.. Implant ile popo büyütme yaparken, bu kural da gözönünde bulundurulmalidir..        Kısa anatomi: hastanın kalça-popo yapısı değerlendirilirken hangi noktalara dikkat ediyoruz?

estetik cerrahi Hastanın kalça ve popo yapısı değerlendirilirken yumuşak doku (kalça ve poponun kas yapısı, yağ dokunun dağılımı vs..) ve kemik yapı ayrı ayrı değerlendirilir.

estetik cerrahi Şu önemli noktalar değerlendirilmelidir:

estetik cerrahi

estetik cerrahi Basenler hacimsizse kalça dar görülür. Kimine göre dar kalçalar güzel olabilir fakat dolgun, yuvarlak kalçaların feminen olduğu da inkar edilemez. Yalnız silikon popo implantları popoyu sadece arkaya doğru büyütür. Basenlere hacim verip daha yuvarlak hale getirmenin yolu, yağ enjeksiyonudur. Buraya enjekte edilecek yağ dokusu, bel yanlarından, göbekten alınırsa hem bel incelmiş olur, hem de kalça yuvarlak ve daha feminen bir görünüme kavuşur.

estetik cerrahi Resimdeki "V" noktası, iki popo arasındaki kuytu kısımın, iki popo arasından dışarı çıkış noktasıdır. Tek kesi ile yapılan teknikte ameliyat kesisi tam bu noktadan başlar, iki popo arasında, kuyruksokumu üzerinden aşağı ilerler, makata 2 santim kala biter. Yani ameliyat kesisi ne yukarı ne aşağı uzatılamaz.

estetik cerrahi Kalça yan çukuru, zayıf hastalarda görülen bir gamzedir aslında.. Bu çöküklük aslında normal bir anatomik yapıdır ama bazı hastalar buranın dolmasını istiyor. Ameliyattan önce hasta ile bu konu konuşulup buraya yağ enjeksiyonu istiyor mu istemiyor mu belirlemek lazım..

estetik cerrahi Muz hattı, sonucu etkileyecek önemli anatomik yerlerdendir. Burada yağ birikimi varsa bile liposuction (vakumla yağ alma) tavsiye edilmez. Yağ alma sırasında buradaki popoyu taşıyan bağ dokular zedelenirse popo iyice düşer.. Bu yüzden muz hattına bir işlem yapmıyoruz.

estetik cerrahi Kemik yapı ise şu açıdan önemlidir. Kalça kemiğinin yapısına bağlı olarak popo kısmı yüksekliği çok az ise; yükseklik, en oranı 1'in altındaysa (popo yüksekliği, enden daha az ise) anatomik implant seçilmemelidir. Çok sıradışı bir uygulama olarak anatomik şekilli implantlar yan konabilir yada yuvarlak bir implant kullanmak gerekebilir. Sonuçta böyle bir kemik yapısı sonucu kötü yönde etkileyecektir. Popo kısmının kemik anatomik boyutlarında yükseklik, en oranı 1 ise bu oran ideal kabul edilir. Bu vakalarda yuvarlak implant ta, anatomik implant ta kullanılabilir.

estetik cerrahi Poponun arkaya çıkıntısı az ise, popo düzse, hasta ameliyattan fayda görür.estetik cerrahi