Op. Dr. Oytun idil  

www.kozmetikcerrahi.com
 
 
 
 
 
          estetik cerrahi
        Popo büyütme ameliyatı

estetik cerrahi Popo büyütmenin en saglıklı, güvenli ve en net sonuç alınan yöntemi silikon implant ile popo büyütmedir.
estetik cerrahi Uygun hastaya yapıldığında son derece çarpıcı sonuçlar veren bir ameliyattır.
estetik cerrahi Dolgu yada yağ enjeksiyonu ile popo büyütmeyi tavsiye etmiyorum, ve yapmıyorum.. Yağ enjeksiyonu ile popo büyütme çok masraflı olabilir, 3-4 seans yag enjeksiyonu yapılmasını gerektirebilir ve sonunda elde edeceginiz sonuç tatmin edici olmaktan çok uzak olabilir (tabii, hastada popoya nakledebileceğiniz yağ dokusu da olmalı..). Bir seferde yerlestirilen implantın hacmi kadar (300-400 cc.) yag dokusunu enjekte ederek kalçada yasatmak mümkün degildir. Ayrıca enjekte edilen yag dokusu, üzerine oturdukça basıncın etkisiyle eriyecektir. Bu bölgede sentetik dolgu maddelerini de tavsiye etmem. Enjekte edilen dolgu maddeleri, doku içine yayılacaktır, herhangi bir problemde çıkarılması mümkün olmaz; ileriki yıllarda allerjik reaksiyon verebilir, enfekte olabilir, oturmakla olusan basınç sonucu yer degistirebilir.. Silikon gluteal implantlarda bu dezavantajların hiçbirisi yoktur; son derece güvenli implantlardır..

estetik cerrahi Silikon gluteal implantlar erimez...

estetik cerrahi Silikon gluteal implantlar herhangi bir yan etkisi olmaz...

estetik cerrahi Silikon gluteal implantlar daha ucuza gelir. Dolgu maddeleri ile popo büyütmede istenen hacim sağlanamaz, çünkü hacim olarak bir silikon implant kadar dolgu enjekte edilemiyor. Ayrıca dolgu maddesi ile popo büyütme, silikon implant ile popo büyütmeden pahalıya çıkar. Diğer yandan yağ enjeksiyonları da hem hacmen yetersiz olur, hem de bir kaç seans yapılması gerekir ve sonuçta çok daha pahalıya çıkar..

estetik cerrahi Silikon gluteal implantlar istendiği zaman çıkarılabilir.. Enjekte edilen yağ yada dolgu maddeleri gibi içeriye yayılmaz.

estetik cerrahi Silikon gluteal implantlar hayat boyu değiştirilmeleri gerekmez...

estetik cerrahi Sentetik dolgu enjeksiyonu ile popo büyütme yaptıran hastalar, en az 10 sene silikon implant ile popo büyütme ameliyatı olamazlar. Enjekte edilen dolgu maddelerinin olduğu alana silikon implant konduğunda enfeksiyon gelişme riski çok yüksektir. Dolgu maddeleri ile popo büyütme yapıldığında 100-150 cc. dolgu maddesi kullanılıyor. Diyelim ki dolgu maddesi enjeksiyonu ile popo büyütme yaptırdınız. Sonuç sizi tatmin etmezse ve silikon implant ile popo büyütme ameliyatı yaptırmayı düşünürseniz bir 10 sene kadar bu şansınızın olmayacağını biliniz. Bu yüzden en baştan iyi karar vermelisiniz. 100-150 cc. büyüme sizi tatmin edecekse, bütçeniz kısıtlıysa, silikon implant ile popo büyütme düşünmüyorsanız ve ameliyat olmak sizi korkutuyorsa sentetik dolguları deneyebilirsiniz. Ama bir kez sentetik dolgu ile popo büyütme yaptırdıktan sonra en az 10 sene silikon implant ile popo büyütme yaptıramayacağınızı bilmelisiniz. Sentetik dolgu maddeleri 10 sene içinde ancak tamamen erimektedir.. Ancak dolgu tamamen eridikten sonra silikon implant ile popo büyütme ameliyatı olabilirsiniz..

estetik cerrahi Silikon implantların popo kısmına uyan bir şekli vardır, popoya şekil verirler. Enjekte edilen yağ yada dolgular popoya şekil vermez..        Planlama..

Teknik detay estetik cerrahiİlk olarak hastanın ayakta ameliyat öncesi resimleri alınır ve ameliyatın çizimi yapılır. Bu çizimde, oturma hattı çizilir, popo bölgesinin anatomik yapıları ve implantların konacağı alan, cilt üzerine işaretlenir.
estetik cerrahi Ameliyat bölgesinde bazı anatomik noktalar isaretlenmeli, implantların yerlestirilecegi bölge planlanmalı, kesi hattı çizilmelidir. Hasta bir tabureye oturtulur ve oturma hattı çizilir. Bu hat önemlidir, çünkü bu hattın altından siyatik sinir çıkmaktadır. İmplantları yerleştirirken bu hattın altında kalan kısımda çok dikkat edilmelidir. Bu hattın altında çok derin dokuda çalısılırsa siyatik sinirin yaralanma riski vardır. İmplantlar genel olarak bu hattın yukarısında kalır; bu yüzden aslında normal otururken hasta implantların üzerine oturmaz; ancak arkaya dogru meylederek hafif arkaya yatarsa implantların üzerine oturmuş olur. Ama bu sizi korkutmasın.. Aşağıdan devam edin okumaya..

estetik cerrahi Ameliyattan sonra hastanın normal oturmaya başlaması 10 günü bulur.. İlk bir hafta zaten hep yüzükoyun yatmak zorundadır. Zamanla vücut implantın farkındalığını kaybeder. Hasta rahat oturmaya başlar, 2 ay içinde spor yapmaya başlar ve artık implantı hiç hissetmez. Tam implantların üzerine, poposunun üzerine düşse bile herhangi bir rahatsızlık duymaz. Bu "farkındalığı kaybetme" süreci yaklaşık 2 aydır. Ondan sonra, sanki hiç ameliyat olmamış gibi rahat hisseder hasta..estetik cerrahi Aşağıdaki resimlerde Gluteal kasın, siyatik sinirin ve implantların pozisyonlarını görebilirsiniz. Kurallara uyuldugu sürece siyatik sinirin yaralanması çok çok zordur.

estetik cerrahi Ameliyat, narkoz altında ve hasta yüzükoyun yatar pozisyonda yapılır..

Teknik detay estetik cerrahi Hasta ameliyat masasına yüzükoyun yatırılır. Kuyruksokumu üzerine çizilen insizyon hattına kanamayı azaltıcı bir iğne yapılır..
estetik cerrahi İmplantlar, tam orta hatta, kuyruk sokumu kemiği üzerinden, sağa ve sola ilerleyen 2 ayrı kesiden kas içine yerlestirilir..Bu kesiler, arada bir doku adası bırakacak sekilde özel bir teknikle açılır ve ameliyat sonunda dikilir. Bu kesi ve dikiş uygun sekilde yapılmazsa kalan iz kötü görünecektir. Yıllar içinde bu teknikler bir çok degisim geçirmis ve artık son halini almıstır. Ameliyatın kusursuz olması için cilde yapılan bu kesi ve dikişe özen gösterilmelidir.
estetik cerrahi Poponun iki tarafı arasından yapılacak kesinin uzunlugu bellidir. Meme küçültmedeki yada karın germedeki gibi uzatılamaz; üst ve alt sınırı vardır. Kesi üstte, poponun iki tarafı arasından çıkıp görünür olacagı yerden daha yukarı uzatılamaz. Asagıda ise makata en az 2 santim uzaklıkta bitirmek gerekir. Yani, asagı da uzatılamaz. Hangi boy implant konacaksa konsun, bu kesiden koymak zorunludur. Bu yüzden bu ameliyatta cerrahın becerisi kadar cerrahın karşısındaki hemşirenin de önemi büyüktür. Hemşire, iyi ekartasyon yapıp implantın konacağı yeri iyi açamazsa implantların yerleştirilmesi zorlaşır.estetik cerrahi Implantların kondugu alan (plan) kaba et denen kısmı olusturan kasların içidir. Implantlar kas içi kondugundan, dısarıdan ele gelmez, görülmez. Popo kısmına yumusak bir kavisle hacim saglar, poponun arkaya dogru daha çıkık olmasını saglar. İmplantların kalçayı yanlara doğru genişletme özelliği yoktur. Aslında bu kalça yanlarına büyütme isteyen çok hasta var (özellikle transeksüeller) ama buraya uygun bir silikon implant henüz satılmıyor. Kalça yanları için en iyi çözüm, belden alınan yağın kalça yanlarına verilmesidir. Böylece bel incelir, kalça yanlara doğru genişler, yuvarlak bir şekil alır. Çok daha feminen bir görüntü olur..

estetik cerrahi Ameliyat sasırtıcı derecede kansız bir ameliyattır. Sadece cilt insizyonu yapılırken biraz kanama olur. Kas icinde implantın yerlestirilecegi yuva olusturulurken kas lifleri aralanarak çalısıldıgından kanama olmaz..

estetik cerrahi Implantlar önceden cilt üzerine çizilen isaretlere göre açılan kas içi bölgeye yerlestirilir. Kas lifleri aralanarak çalısıldıgı için kanama olmaz. Kanama olmadıgından dren koymaya da gerek yoktur.estetik cerrahi Ameliyat sonunda kuyruksokumu üzerindeki kesi, özel bir teknikle dikilir. Implantların üzerine bandaj yapılır.estetik cerrahi Eğer hasta ameliyattan sonra ertesi sabah ayağa kalkmakta sıkıntı çekiyorsa korse giydirilir. Korse, popo kısmını sıkı sıkıya tutacağı için hastanın ağrısı bir parça azalır; hastanın ayağa kalkması kolaylaşır.

        Erkek hastalarda silikon implant ile popo büyütme..

estetik cerrahi Popo büyütme ameliyatı olan hastaların yaklaşık yarısı erkektir. En azından bizim hastalarımızda oran böyle. Bu duruma şaşırabilirsiniz ama aslında hiç de şaşırtıcı değil. Bu ameliyatı olan erkek hastaların büyük çoğunluğu sporcudur. Genellikle vücut geliştirme, kick-boks ve uzak doğu sporları ile uğraşan hastalar.. Bu hastaların genelde çok iyi yapılı bir vücutları vardır ama popo kısmı düzdür. Popo kısmının daha belirgin olması için bu ameliyatı olurlar. Vücutlarında sanki bir parça eksiktir. Gözünüzün önüne Michalangelo'nun Davut heykelini getirin. Davut heykeli oldukça kaslı, şekilli bir erkek vücuduna sahiptir; ama poposu da belirgindir. O heykelden popoyu çıkarın, eksik kalır. Michelangelo'nun Davut heykeli, bence erkeklerin neden bu ameliyatı olmaya geldiklerini açıklıyor.estetik cerrahi Erkekte belirgin ama küçük bir popo, kadınlara da çekici geliyor. Kevin Costner'ın her filminde poposu neden görünüyor sanıyorsunuz? Dikkat etmemişseniz bundan sonra izlerken dikkat edin, Kevin Costner'ın her filminde poposu mutlaka görünür..

estetik cerrahi Bu konuda bana başvuran ilk hasta bir erkekti.. Asistanlığımın 2. yılı.. Memlekete gittiğimde kardeşimin işyerine gittik.. Türkiye ağır sanayinin en büyük fabrikalarından biri. Büroda oturmuş beklerken takım elbiseli biri geldi, odaya girdi, kapıyı içeriden kitledi ve yanıma geldi.. "Merhabalar. Siz ***'ın kardeşiymişsiniz.. Plastik cerrahsınız değil mi hocam?" dedi.. Adam meğer orada müdürmüş. Bana diyor ki, "Burada genç bir arkadaşımız var. Adamın küçük ve arkaya çıkıntılı bir poposu var. Hep övünüyor, kadınlar buna bayılıyor diye hocam.. Benimse pantolonun arkası boş.. Çuval gibi.. Yok mu bunun bir çaresi?"...

estetik cerrahi Bakın, yılını da söyliyeyim.. Yıl 1996.. Plastik cerrahi ihtisası yapıyorum ama daha önce böyle bir şikayet duymamışım.. Buna ne yapılır onu da bilmiyorum.. Adama bu konuyu araştıracağımı söyledim. Fakülteye döndüğümde de bu konuyu kitaplardan araştırdım. O sırada bizim klinikte de (Bursa Uludağ üni. plastik cerrahi kliniği) hiç yapılmamıştı bu ameliyat. Kitaplardan birinde konuyu buldum. Aynen şöyle yazıyordu: "Erkek hastalar genellikle pantolonlarının arkasının boş kaldığını, boş çuval gibi olduğunu söyleyerek doktora başvururlar.." İnanılmaz!. Tam olarak o müdür de bana aynı şikayetle başvurmuştu. Sonuçta, ben bu ameliyatı ilk olarak erkeklere yapılan bir ameliyat olarak öğrendim. Uygun erkek hastaya uygun şekilde yapıldığında da çok güzel sonuçlar verdiğini daha sonra kendi hastalarımda gördüm.

estetik cerrahi İlk erkek hastam bir vücutçu idi. Ameliyattan sonra hasta, odasına alınırken yanında çıkmıştır. Hasta sedyede yüzükoyun yatıyordu. Hasta yatağına alınırken yandan tüm vücudunun siluetini gördüm.. Vücudu kaslı, yapılı bir erkekte düz ve hacimsiz popo kısmını silikon implantla belirgin hale getirmek, tam olarak "bir puzzle ın eksik parçasının yerine konmasıdır".. Hastayı gördüğümde eksik parçayı tamamlamışız resmen dedim. Bu yüzden erkek hastalara bu ameliyatın yapılması sizi şaşırtmasın. Uygun hastada çok çarpıcı sonuçlar veriyor..

estetik cerrahi Erkek hastalarda büyük implantlardan kaçınılmalı, hele hele kalça yanlarına yağ enjeksyonu kesinlikle yapılmamalıdır. Yanlara doğru geniş, yuvarlak kalçalar, iri bir popo, feminendir, kadınsıdır. Erkekte kabul edilir popo görüntüsü, belirgin, arkaya çıkıntılı ve küçük popodur..estetik cerrahi